Performance Swimming in Kirklees

Speed Results

BOK Open Meet – Level 3 – Sunday 17th April 2016

BOK Open Meet - Level 3 - Sunday 17th April 2016

BOK Open meet- Level 3 Sunday 17th April 2016 Huddersfield Leisure Centre, Huddersfield JP2, JP1, NPS and JD competing BOK achieved- 67 Gold, 55 Silver, 45 Bronze and an additional 186 top 8 finishes Gold medals- Alistair Henderson (1), Ben Robinson (1), Brianna Whitworth (1),Chloe Hirst (1), Daniel Jackson (4)Gina Speakman (2), Hannah Speakman (1), Holly Pearson (5), James Plant (1), Jamie Pridgeon (5)Joshua Riding (2) ,Libby Grayson (2), Luke Clegg, (1),  Martha Bradley (2), Martin Smith (3),Matthew Jackson (1),Max Broadley (1), Melissa Moorhouse (2), Milly Boulding (6), Mollie Greene (1), Niamh Boulding (1), Olivia Sykes (1),Rosie Jackson (4), Ruby […]

Read more

Edinburgh International Meet – Level 1 – Friday 11th -Sunday 13th March 2016

Edinburgh International Meet - Level  1 - Friday 11th -Sunday 13th March 2016

Edinburgh International Meet- Level 1 11th – 13th March 2016 Royal Commonwealth Pool- Edinburgh 5 Selected Senior Squad swimmers competing 3rd Place – Keelan Fitton 200IM and 400IM Finalists and Top 8  finishes- James Reidy- 200 back Keelan Fitton-100 breast/ 200 breast Sam Loizou 100 back    

Read more

Sheffield Premier Meet – Level 1 – Friday 25th – Sunday 27th March 2016

Sheffield Premier Meet - Level 1 - Friday 25th - Sunday 27th March 2016

Sheffield Premier Meet- Friday 25th– Sunday 27th  March 2016- Ponds Forge- Sheffield Senior Performance and Junior Development Squads competing BOK swimmers  achieved- Bronze – Matthew Wilby Additional top 10 places/finalists- Adam Law (5) Rosie Hepworth (3) Emily Hirst (2) Avril Bowler (2) Jonathan Booth (1) Thanks to Team Managers Karen Fitton and Jonathan Law and Coaches Mark Lappin and Richard Swystun for time given on poolside. For full results- https://www.cosss.co.uk/images/documents/WebResults/WebPagesPremier2016/index.htm

Read more

Norwich Easter Meet – Level 1 – Friday 25th March – Sunday 27th March 2016

Norwich Easter Meet - Level  1 -  Friday 25th March - Sunday  27th March 2016

Norwich Easter Meet- Level  1- Friday 25th March- Sunday  27th March 2016- Sportspark, UEA, Norwich Selected NP swimmers competing Selected swimmers  achieved a total of 10 medals and an additional 21 finals / top 8 finishes, an overall total of 31 top 8 swims. GOLD– Martha Bradley (4) Thomas Grierson (1) SILVER– Emily Brook (1) Jamie Pridgeon (1) Martha Bradley (2) Melissa Moorhouse (1) Additional Top 8 finish/Finalists– Alistair Henderson (2) Edith Hodgson (2) Emily Brook (5) Jamie Pridgeon (3) Martha Bradley (1) Rae Shute (1) Rosie Jackson (1) Thomas Grierson(4)   Thanks to Team Managers  Jason Bradley, Gaynor Bryant, […]

Read more

Jorvik Spring Festival – Level 3 – Sunday 13th March 2016

Jorvik Spring Festival - Level 3 - Sunday 13th March 2016

Jorvik Spring Festival 2016- Sunday  13th March 2016- John Charles  Centre for Sport- Leeds JP1 and JD spent Sunday 13th March 2016 at John Charles Leeds competing at Jorvik Spring Festival 2016 A/B Grade meet. BOK swimmers  came away with- 25 A Grade Medals (Top 3) 30 B Grade Medals (Top 3) 6 Speeding tickets -Luke Clegg (3), Sam Brown(1), Adam Kannan(1) and Georgina Wright(1) Thanks to Team Managers Cheryl Whitworth and Jonathan Wright and Coach Richard Swystun for time given on poolside. For full results- https://www.openmeets.co.uk/jorvik/festival/2016/results/TF16_club_boke.htm

Read more

Yorkshire Championships 2016 Results

Yorkshire Championships 2016 Results

Yorkshire Championships 2016 All qualifiers attended achieving a total of 36 medals and an additional 98 finals, an overall total of 134 top 10 swims. Gold.-Avril Bowler (2) James Reidy (1) Milly Boulding (6) Silver-Adam Akram(1) Joshua Riding(1) Keelan Fitton(1) Kyle Chisholm (3) Martha Bradley (1) Matthew Wilby (1) Milly Boulding (3) Rosie Hepworth (2) Seth Leech (1) Sienna Li Ho- Shing (1) Bronze– Avril Bowler (1) Emily Hirst (1) Gina Speakman (2)Jamie Pridgeon (1) Kyle Chisholm (1) Martha Bradley (2) Milly Boulding (1) Rosie Hepworth (2) Sam Loizou (1) Thomas Grierson (1) Joshua Riding (2) Additional finalists– Adam Akram […]

Read more

ASA North East Regionals November 2015 (25m) results

ASA North East Regionals November 2015 (25m) results

ASA North East Regionals November 2015 (25m) results GOLD (Fr = Freestyle, Bk = Backstroke, Br = Breaststroke, Bf = Butterfly, IM – Individual Medley) Milly Boulding (11yrs) – 400m IM, 400m Fr, 50m Bf, 100m Bf , 200m Bf Rosie Hepworth (13yrs) – 400m IM, 100m Bf, 400m Fr, 100m Bk Emily Hirst (14yrs) – 200m Br Seth Leech (11yrs) – 50m Bf SILVER (Fr = Freestyle, Bk = Backstroke, Br = Breaststroke, Bf = Butterfly, IM – Individual Medley) Emily Hirst (14yrs) – 100m Br Milly Boulding (11yrs) – 200m Fr, 100m Fr, 200m IM Rosie Hepworth (13yrs) – […]

Read more

Retford Open meet Results

Retford Open meet Results

Retford Open meet (25th October) 2015 results GOLD (Fr = Freestyle, Bk = Backstroke, Br = Breaststroke, Bf = Butterfly, IM – Individual Medley) Mollie Greene (9yrs) – 50m Br, 100m Br, 200m Br, 200m IM Ben Robinson (13yrs) – 100m Bk Harrison Edwards (14yrs) – 100m Bk, 100m Fr, 200m IM, 200m Bk Bailey Ross (11yrs) – 100m Br James Plant (9yrs) – 200m Bk Georgina Wright (14yrs) – 100m Fr Finlay O’Neill (14yrs) – 200m Fr   SILVER (Fr = Freestyle, Bk = Backstroke, Br = Breaststroke, Bf = Butterfly, IM – Individual Medley) Sally Rutledge (10yrs) – […]

Read more

Winter Yorkshires 2015 results

Winter Yorkshires 2015 results

Winter Yorkshires 2015 results Gold (Fr = Freestyle, Bk = Backstroke, Br = Breaststroke, Bf = Butterfly, IM – Individual Medley) Rosie Hepworth (12) – 100m Bk, 100m Fr Charlotte Robinson (12) – 100m Bf, 200m IM Milly Boulding (11) – 200m IM, 100m Bf, 100m Fr Seth Leech (11) – 100m Bf Matthew Wilby (13) – 100m Br Silver (Fr = Freestyle, Bk = Backstroke, Br = Breaststroke, Bf = Butterfly, IM – Individual Medley) Sienna Li Ho-Shing (10) – 100m Br Martha Bradley (11) – 100m Br Thomas Grierson (12) – 100m Bk, 100m Bf Milly Boulding (11) […]

Read more

Rotherham Metro A/B Gala (level 3) Sept 2015

Rotherham Metro A/B Gala (level 3) Sept 2015

Rotherham Metro A/B meet (Lvl3) 2015 results ********* Top Visiting Club:  Borough of Kirklees **********         Speeding Ticket (Fr = Freestyle, Bk = Backstroke, Br = Breaststroke, Bf = Butterfly, IM – Individual Medley) Joshua Riding (10) – 100m IM, 100m Fr, 100m Bk Abigail Fisher (15) – 50m Bf Joshua Riding (10) – 50m Br Thomas Grierson (12) – 50m Br, 50m Bk, 100m Fr Matthew Wilby (13) – 50m Br Niamh Boulding (12) – 50m Fr Milly Boulding (11) – 100m IM, 100m Bf, 100m Fr Sienna Li Ho-Sing (10) – 50m Br Martha Bradley […]

Read more

News