Performance Swimming in Kirklees

Rotherham Metro A/B Gala (level 3) Sept 2015

Rotherham Metro A/B meet (Lvl3) 2015 results

********* Top Visiting Club:  Borough of Kirklees **********

 

Top club

 

 

 

Speeding Ticket

(Fr = Freestyle, Bk = Backstroke, Br = Breaststroke, Bf = Butterfly, IM – Individual Medley)

Joshua Riding (10) – 100m IM, 100m Fr, 100m Bk

Abigail Fisher (15) – 50m Bf

Joshua Riding (10) – 50m Br

Thomas Grierson (12) – 50m Br, 50m Bk, 100m Fr

Matthew Wilby (13) – 50m Br

Niamh Boulding (12) – 50m Fr

Milly Boulding (11) – 100m IM, 100m Bf, 100m Fr

Sienna Li Ho-Sing (10) – 50m Br

Martha Bradley (11) – 50m Br

Avril Bowler (13) – 50m Br

 

Gold

(Fr = Freestyle, Bk = Backstroke, Br = Breaststroke, Bf = Butterfly, IM – Individual Medley)

Adam Kanan (10) – 100m IM (B Grade), 50m Bk (B Grade)

Alistair Macklin (12) – 100m IM (A Grade)

Emily Brook (11) – 50m Bf (A Grade)

Naomi Grierson (14) – 50m Bf (A Grade), 100m Fr (A Grade)

Katheryn Scott (15) – 50m Bf (A Grade)

Jamie Pridgeon (10) – 50m Br (A Grade), 50m Fr (A Grade)

Jamie Fitton (12) – 100m Bk (A Grade),100m Bk (A Grade), 100m Fr (A Grade)

Jessica Cockayne (10) – 50m Fr (B Grade)

Emily Frost (11) – 50m Fr (B Grade)

Hannah Clegg (12) – 50m Fr (B Grade)

Avril Bowler (13) – 50m Fr (A Grade), 100m Br (A Grade)

Laura Bowler (14) – 50m Fr (A Grade), 100m Bk (A Grade)

Thomas Eastwood (14) – 50m Bk (A Grade), 100m Bk (B Grade)

David Booth (18) – 50m Bk (A Grade)

Sammuel Bennet (12) – 50m Bk (B Grade)

Mollie Greene (9) – 100m Br (A Grade)

Rae Shute (14) – 100m Br (A Grade),100m Bk (B Grade)

Alastair Henderson (11) – 100m Fr (A Grade), 50m Bf (A Grade), 50m Fr (A Grade)

Olivia Sykes (12) – 100m IM (A Grade), 50m Br (A Grade)

Holly Pearson (13) – 50m Br (A Grade)

Emily Hirst (14) – 50m Br (A Grade)

Keelan Fitton (15) – 50m Br (A Grade), 100m Bf (A Grade)

Matthew Jackson (11) – 50m Bf (A Grade)

Matthew Wilby (13) – 50m Bf (B Grade), 50m Fr (A Grade)

Matthew Liddle (15) – 50m Bf (A Grade)

Callum Lickess (11) – 100m Bk (B Grade), 100m Br (B Grade)

Devyn Leask (16) – 100m Fr (A Grade)

 

Silver

(Fr = Freestyle, Bk = Backstroke, Br = Breaststroke, Bf = Butterfly, IM – Individual Medley)

Alastair Henderson (11) – 100m IM (A Grade), 100m Br (A Grade)

Brianna Whitworth (14) – 50m Bf (A Grade), 100m Bf (A Grade)

Alexandra Woodhead (10) – 100m Bk (A Grade)

Rosie Jackson (12) – 100m Bk (A Grade)

Holly Pearson (13) – 100m Bk (A Grade), 100m Bf (A Grade)

Keelan Fitton (15) – 100m Bk (A Grade)

Alistair Macklin (12) – 100m Bf (A Grade), 50m Bk (A Grade)

Faisal Kanan (13) – 100m Bf (B Grade), 50m Bk (B Grade)

Naomi Grierson (14) – 50m Fr (B Grade)

Devyn Leask (16) – 50m Fr (A Grade)

Jacob Grierson (10) – 50m Bk (B Grade)

Sammuel Bennet (12) – 50m Bk (B Grade)

Adam Law (14) – 50m Bk (A Grade)

Isabella Sykes (10) – 100m Br (A Grade)

Adam Kanan (10) – 100m Fr (B Grade)

Brandon Cartwright (11) – 100m Fr (B Grade)

Matthew Wilby (13) – 100m Fr (A Grade)

Emily Oliver (9) – 100m IM (A Grade)

Molly Haynes (10) – 50m Br (A Grade)

Laura Bowler (14) – 50m Br (A Grade)

Jamie Pridgeon (10) – 50m Bf (A Grade)

Ben Robinson (13) – 50m Bf (A Grade), 50m Fr (A Grade)

Niamh Boulding (12) – 100m Bf (A Grade),100m Bk (A Grade)

Katheryn Scott (15) – 100m Bk (B Grade)

Sienna Li Ho-Shing (10) – 100m Fr (A Grade)

Abigail Hancock (12) – 100m Fr (B Grade)

Avril Bowler (13) – 100m Fr (A Grade)

Rae Shute (14) – 100m Fr (A Grade)

 

BRONZE

(Fr = Freestyle, Bk = Backstroke, Br = Breaststroke, Bf = Butterfly, IM – Individual Medley)

Leon Tipton (10) – 100m IM (B Grade)

Faisal Kanan (13) – 100m IM (B Grade)

Molly Haynes (10) – 50m Bf (A Grade), 50m Fr (A Grade), 50m Bk (A Grade)

Isabella Sykes (10) – 50m Bf (B Grade)

Izobelle Broadley (12) – 50m Bf (A Grade)

Isobel Netherwood (13) – 50m Bf (A Grade)

Brooke Inglesfield (13) – 50m Bf (B Grade)

Laura Bowler (14) – 50m Bf (A Grade)

Jacob Grierson (10) – 50m Br (A Grade), 50m Bf (B Grade)

Jack Laycock (14) – 50m Br (B Grade), 100m Fr (B Grade)

Melissa Moorhouse (10) – 100m Bk (A Grade)

Brianna Whitworth (14) – 100m Bk (B Grade)

Jamie Pridgeon (10) – 100m Bf (A Grade)

Adam Kanan (10) – 100m Bf (B Grade)

Ben Robinson (13) – 100m Bf (A Grade)

Thomas Eastwood (14) – 100m Bf (A Grade)

Niamh Moorhouse (10) – 50m Fr (B Grade)

Missy Hindle (11) – 50m Fr (B Grade)

Olivia Sykes (12) – 50m Fr (A Grade)

Sammuel Laycock (12) – 50m Bk (B Grade), 50m Fr (B Grade)

Jamie Fitton (12) – 100m Br (A Grade)

Devyn Leask (16) – 100m Br (A Grade)

Luke Clegg (10) – 100m Fr (B Grade), 100m Bk (B Grade)

Mollie Greene (9) – 100m IM (A Grade), 50m Br (A Grade)

Gina Speakman (11) – 50m Br (A Grade), 100m Bk (A Grade)

Martha Hirst (11) – 50m Br (B Grade)

Abigail Fisher (15) – 50m Br (A Grade)

Adam Law (14) – 50m Bf (A Grade), 50m Fr (A Grade)

Naomi Grierson (14) – 100m Bf (A Grade)

David Booth (18) – 100m Bk (B Grade)

Holly Pearson (13) – 100m Bk (A Grade)

Sienna Li Ho-Shing (10) – 100m Fr (A Grade)

Niamh Boulding (12) – 100m Fr (A Grade)

Amelia Pickard (15) – 100m Fr (A Grade)

 

FINALISTS/TOP 10 A/B grades (In addition to the above )

(Fr = Freestyle, Bk = Backstroke, Br = Breaststroke, Bf = Butterfly, IM – Individual Medley)

Harry Elliot (4), Samuel Bennett (3), Mollie Greene (1), Caitlin Bradley (1),

Emma Laycock (3), Melissa Moorhouse (3), Niamh Moorhouse (2), Erin Scally (3),

Martha Bradley (3), Missy Hindle (3), Neve Locke (1), Natasha Green (1),

Abigail Hancock (3), Hannah Clegg (3), Niamh Brereton (1),

Elinor Barker Thompson (2), Holly Ambrick (4), Abby Richards (3), Rae Shute (1),

Emily Hirst (3), Alexander Haigh (1), Max Broadley (4), Elliot Hancock (1),

Isaac Riva (3), Alistair Macklin (1), Jack Earnshaw (3), Adam Law (1),

David Booth (2), Emily Oliver (3), Olivia Hirst (4), Sienna Li Ho-Shing (2),

Hannah Mortimer (1), Sophie Ethelston-Clark (2), Lily Charlesworth (1),

Stephanie Booth (2), Isobel Netherwood (2), Briony Buxton (4), Brooke Inglesfield (3), Amelia Pickard (3), Devyn Leask (1), Isabella Sykes (2), Emily Brook (3),

Bailey Ross (4), Rebecca Phillips (4), Rosie Jackson (3), Amelia Jones (1),

Leah Brereton(1), Abigail Fisher (1), Emily Robinson (3), Katheryn Scott (1),

Luke Clegg (2), Matthew Jackson (2), Callum Lickess (1), Annie Cottle (1),

Phoebe Richards (1), Milly Boulding (1), Izobelle Broadley (2), Chloe Hirst (3),

Leon Tipton (2), Samuel Laycock (1), Ben Robinson (1), Faisal Kanan (1),

Thomas Eastwood (1), Matthew Liddle (2), Alexandra Woodhead (2),

Jessica Cockayne (2), Emily Frost (2), Emily Gibson (1), Ruby Beaumont (1),

Martha Ross (1), Emma Laycock (1), Ruby Harris (1), Emily Gibson (1),

Natasha Green (2), Brandon Cartwright (2), Isobel Netherwood (1),

Caitlyn Turner (1), Neve Locke (1), Niamh Brereton (1), Stephanie Booth (1),

Jessica McGurty (1), Jacob Grierson (1), Jack Laycock (1), Olivia Sykes (1),

Abby Richards (1), Brianna Whitworth (1), Keelan Fitton (1), Abigail Fisher (1).

News